• NAPISZ DO NAS: REDAKCJA@METALSERW.PL

Czym jest manometr i w jaki sposób można go wykorzystać?

Manometr to urządzenie, które służy do mierzenia ciśnienia wody oraz gazów. Najczęściej wykorzystywany jest przez fachowców, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby był używany w domu. Określenie ciśnienia może okazać się niezwykle przydatne w różnych sytuacjach, dlatego warto zawczasu wyposażyć się w ten przyrząd.

Rodzaje manometrów

Manometry dostępne na rynku można podzielić na:

  • Manometry puszkowe, które służą do mierzenia ciśnienia gazów o małej sile. Ich budowa składa się z dwóch zwiniętych membran, złączonych ze sobą na całej długości obwodu. Pomiar następuje poprzez ruch wskaźnika, w momencie gdy ciśnienie oddziałuje na stronę wewnętrzną. Wadą tego manometru jest mała odporność na większą moc.

 

  • Manometry membranowe są zbudowane z okrągłych, zwiniętych membran, zaciśniętych między krawędziami dwóch kołnierzy. Ciśnienie oddziałuje na jedną stronę przepony. Powstałe w ten sposób odkształcenia służą do pomiaru ciśnienia. Ten przyrząd może być wykorzystany do mierzenia nawet w przypadku dużych przeciążeń.

 

  • Manometr z rurką Bourdona przeznaczany jest do pomiarów ciśnienia, przekraczającego 6 barów. Model złożony jest z rurki o owalnym przekroju, w czasie pomiaru, ciśnienie sprawia, że ulega ona zaokrągleniu. Naprężenie pierścienia ma wpływ na wygięcie rurki, co przekłada się na ruch wskazówki, która pokazuje na specjalnej tarczy wartość mierzonego ciśnienia.

Jaki manometr wybrać?

Aby wybrać odpowiedni dla siebie i swoich potrzeb manometr, należy wziąć pod uwagę wielkość ciśnienia, które będzie mierzone oraz ciśnienie wskazywane i odniesienia. Pod tym względem można manometry podzielić na inne kategorie. Manometr absolutny pokazuje ciśnienie w odniesieniu do próżni. Aby określić wartość ciśnienia względem ciśnienia otoczenia mona wykorzystać manometry względne. Natomiast manometry różnicowe określają różnicę ciśnień. W praktyce oznacza to mierzenie ciśnienia w dwóch uszczelnionych komorach, które oddzielone są od siebie częścią pomiarową. Jeśli nie ma pomiędzy nimi różnicy, to wskaźnik pozostaje nieruchomy. Jeśli jedno z ciśnień będzie wyższe od drugiego, to manometr pokaże wartość.

Kolejną rzeczą, jaką należy wziąć pod uwagę wybierając manometr, jest zakres pomiaru, zwłaszcza, że mierzone ciśnienie nie powinno być wyższe niż 75% zakresu. Jeśli przyrząd będzie służył do pomiarów ciśnienia w miejscach, w których mogą wystąpić drgania różnego pochodzenia, to należy rozważyć zastosowanie glicerynowych, które zalane są gliceryną albo olejem M50. Do mierzenia ciśnienia wody w kranie, niezbędne jest umieszczenie urządzenia do pomiaru na kranie i odkręcenie wody. Prawidłowa wartość powinna wynosić około 2 barów. W innym przypadku warto zwrócić się o pomoc do fachowca, który zdiagnozuje i usunie przyczynę problemów.