Jak dostosować produkcję do średnioterminowego popytu?

Kategoria: Produkcja
13 lutego 2025

W branży produkcyjnej dynamiczne zmiany popytu są dziś normą. Wynikają często z sezonowości oraz zmian preferencji klientów. Kluczem do sukcesu jest tu m.in. umiejętność szybkiej reakcji, która pozwala dostosować system produkcji do bieżących potrzeb. Zobacz!

W artykule omówimy, jak zintegrowane planowanie produkcji, prognozowanie popytu i śledzenie procesów wraz z regularną kontrolą jakości umożliwiają firmom produkcyjnym utrzymanie wysokiej wydajności systemu produkcyjnego.

Skuteczne planowanie i harmonogramowanie produkcji

Planowanie produkcji jest jednym z kluczowych elementów sprawnego zarządzania w firmach produkcyjnych, ponieważ pozwala zgrać proces wytwórczy z bieżącymi potrzebami rynku. Jednak dobry plan powinien być częścią szerszej strategii firmy i uwzględniać: analizę popytu i sprzedaży, kontrolę mocy wytwórczych zasobów oraz rozpisanie szczegółowego harmonogramu produkcji.

Przyjrzyjmy się poszczególnym etapom:

Prognozowanie popytu i główny plan produkcji

Prognozowanie popytu polega na przewidywaniu przyszłego zapotrzebowania na produkty. Bierze się tu pod uwagę m.in. aktualne trendy, dane dot. sprzedaży w poprzednich okresach czy plany poszerzenia oferty firmy. Na podstawie prognoz powstaje plan sprzedaży, który uwzględnia grupy produktowe (rzadziej pojedyncze wyroby) i konkretne kanały sprzedaży. Z kolei ten jest podstawą do utworzenia głównego planu produkcji, który zawiera informację o dokładnej liczbie produktów do wytworzenia.

Dlaczego to ważne? Precyzyjne kalkulacje są istotne, ponieważ minimalizują ryzyko nadprodukcji i tym samym dodatkowych kosztów.

Planowanie zasobów

Kolejnym istotnym aspektem jest analiza zasobów produkcyjnych. Z jednej strony polega na określaniu zapotrzebowania na materiały, z drugiej na analizie mocy wszelkich gniazd, stanowisk, maszyn i urządzeń, które ze względu na swoje kompetencje, należy zaangażować w proces wytwórczy. Celem planowania zasobów jest przede wszystkim pogodzenie priorytetów wytwórczych z możliwościami systemu produkcyjnego i jednocześnie uzyskanie odpowiedzi na pytanie – czy nasze zasoby pozwalają wyprodukować tyle, ile przewidziano w planach.

Harmonogramowanie produkcji

Następny etap polega na tworzeniu harmonogramu produkcji.

W systemie ERP mechanizm harmonogramowania szczegółowego (APS) służy do określania, kiedy i w jakiej kolejności będą realizowane poszczególne zlecenia produkcyjne i przypisuje do nich zasoby o właściwych kompetencjach. W tym celu mechanizm uwzględnia dostępność surowców i zasobów (m.in. maszyny, gniazda, pracowników itp.), zakres dat, reguły harmonogramowania czy wymagania technologiczne ustalone podczas technicznego przygotowania produkcji (TPP).

Elastyczność, współpraca i szybka reakcja na zmiany

Elastyczność to kolejny ważny czynnik, który pozwala firmom na efektywne dostosowywanie się do dynamicznych zmian na rynku. Czym wyróżniają się elastyczne firmy? Przede wszystkim są gotowe do wprowadzania zmian w harmonogramach na bieżąco – w toku produkcji, np. kiedy okazuje się, że popyt wzrósł nagle w połowie kwartału.

Kolejny ważny aspekt – reaktywność. Oznacza zdolność przedsiębiorstw do szybkiego reagowania na wszelkie odchylenia na liniach produkcyjnych. Ułatwiają to nowoczesne systemy ERP oraz MES (Manufacturing Execution System). Ten pierwszy m.in. dzięki meldunkom zwrotnym, które przyspieszają przepływ informacji dot. bieżących przyczyn przestojów na produkcji. Drugi, ponieważ monitoruje wydajność maszyn i urządzeń w czasie rzeczywistym i dostarcza obszernych raportów dot. ich pracy.

Warto również zwrócić uwagę na rolę współpracy i komunikacji w zespole. Członkowie teamów produkcyjnych muszą być na bieżąco informowani o każdej zmianie na hali produkcyjnej, aby efektywnie adaptować się do nowych sytuacji. Warto w tym celu regularnie szkolić zespół oraz wytyczyć jasne procedury postępowania, które przygotują pracowników np. do sprawnej zmiany na stanowiskach produkcyjnych.

Monitorowanie i kontrola jakości

Systematyczna kontrola jakości zapobiega opóźnieniom. Regularna weryfikacja jakości produktów dostarcza informacji o potencjalnych wadach wyrobów jeszcze przed zakończeniem zlecenia, umożliwiając natychmiastowe wprowadzanie korekt w planach produkcji.

Systemy ERP umożliwiają kontrolowanie jakości wyrobów na każdym etapie produkcji (początek, koniec, między operacjami). Czynności te upraszcza tzw. karta kontroli jakości, dostępna zarówno w wersji cyfrowej, jak i papierowej. Dzięki niej pracownik wie, jak dokładnie wykonać dany pomiar.

Jak więc dostosować się do średnioterminowego popytu?

Podsumowując, efektywne dostosowanie produkcji do średnioterminowego popytu wymaga kilku działań oraz wdrożenia solidnej strategii. Najważniejsze są precyzyjne plany uwzględniające prognozy popytu, analiza zasobów oraz harmonogramowanie szczegółowe, a także elastyczność oraz zdolność szybkiej reakcji na wszelkie zachodzące na produkcji zmiany. To, wraz z systematyczną kontrolą jakości, sprawia że firma sprawnie dostosowuje się do bieżącego popytu.

Więcej przeczytasz tu: https://www.streamsoft.pl/produkcja/planowanie-produkcji/