Degradacja murów spowodowana wilgocią to jeden z najpoważniejszych problemów technicznych w budownictwie. Zawilgocenie ścian nie tylko obniża komfort użytkowania pomieszczeń, ale przede wszystkim prowadzi do stopniowej destrukcji struktury budynku, generując coraz większe koszty napraw. Czy istnieje metoda, która pozwala rozwiązać ten problem raz na zawsze? Okazuje się, że tak!
Skąd się bierze wilgoć w murach?
Zanim przejdziemy do tego, czym jest profesjonalne osuszanie ścian (https://osuszanie-prinz.com.pl/) i jaka metoda najlepiej sobie poradzi z zawilgoconymi murami, warto zająć się jeszcze przyczynami tej wilgoci, bo jej źródło pozwoli nam wybrać najlepszy sposób na jej eliminację. Jedną z najczęstszych przyczyn jej występowania jest kapilarne podciąganie wody gruntowej, które wynika z uszkodzonej lub nieistniejącej izolacji poziomej. Woda przedostaje się przez mikropory w strukturze muru, prowadząc do pojawienia się wykwitów solnych, odpadania tynku, a z czasem także erozji materiału konstrukcyjnego.
Kolejną przyczyną zawilgocenia murów są podtopienia związane z intensywnymi opadami deszczu, podniesieniem poziomu wód gruntowych czy awariami sieci wodociągowej, które również stanowią istotne źródło wilgoci w budynkach. W takich przypadkach woda wnika w strukturę ścian, szczególnie w starszych obiektach pozbawionych nowoczesnych izolacji. Dodatkowym czynnikiem może być kondensacja pary wodnej wynikająca z niewłaściwej wentylacji i mostków termicznych, co prowadzi do rozwoju pleśni i grzybów.
Dostępne sposoby osuszania ścian
Wybór odpowiedniej metody osuszania zależy od przyczyny i skali problemu. Do najczęściej stosowanych technik zalicza się:
- Iniekcja chemiczna – metoda polegająca na wprowadzeniu w mur specjalistycznych środków hydroizolacyjnych. Tworzą one barierę, która blokuje kapilarne podciąganie wody. Iniekcja jest stosunkowo mało inwazyjna, ale jej skuteczność zależy od dokładności wykonania i jakości preparatów, a trwałość wynosi z reguły około 5 lat.
- Podcinanie muru z zakładaniem nowej izolacji poziomej – technologia stosowana przez firmę PRINZ polega na mechanicznym podcięciu muru i umieszczeniu w szczelinie płyt izolacyjnych. Jest to metoda gwarantująca 100% skuteczność w zatrzymaniu wilgoci kapilarnej i pozwala pozbyć się wilgoci raz na zawsze. Wymaga jednak większego zaangażowania sprzętowego i wiąże się z koniecznością przeprowadzenia większych prac remontowy.
- Osuszanie za pomocą urządzeń grzewczych – polega na odparowaniu wilgoci za pomocą specjalnych nagrzewnic. Technika ta pozwala szybko osuszyć ściany, jednak nie usuwa źródła problemu, co sprawia, że efekty są tymczasowe.
- Elektroosmoza – metoda, która wykorzystuje pole elektryczne do zmiany kierunku przemieszczania się wody w murze. Jest mniej popularna, a jej skuteczność zależy od struktury muru i stopnia zawilgocenia.
Jak widać, w przypadku trwałych problemów z wilgocią kapilarną najlepszym rozwiązaniem, które gwarantuje trwałe osuszanie ścian i pozbycie się problemu zawilgoconych murów raz na zawsze, praktycznie do końca użyteczności budynku, jest technologia podcinania muru i położenia nowej izolacji poziomej.