• NAPISZ DO NAS: REDAKCJA@METALSERW.PL

Profesjonalne zawory kulowe

3 sierpnia 2022

Wiele osób uważa, że zawór a zasuwa to słowa bliskoznaczne. Jest jednak inaczej, chociaż nie posiadają wielu różnic. Największą z nich jest to, że zawór kulowy jest zaworem regulacyjnym natomiast zasuwa do wody stworzona jest w celu zatrzymania przepływu cieczy. Różnice polegają  na postaci elementów wewnętrznych i przepływu wewnątrz zaworów. W tym artykule dowiesz się wszystkiego o budowie i działaniu zaworów i zasuw do wody.

Zawory kulowe

Zawory kulkowe to najczęściej stosowane rozwiązanie, które pozwala ograniczyć przepływ wody o określoną wartość. Najczęściej spotkać je można w domowych instalacjach doprowadzających ciepła i zimną wodę. Głównym elementem budowy jest kula z wydrążonym w środku otworem. Jej zadaniem jest przepuszczanie lub blokowanie danej substancji. Wysokiej jakości zawór kulowy charakteryzuje się:

  • szczelnością
  • trwałością
  • odpornością na zabrudzenia

zawór kulowy w przemyśle spożywczym

Zawory kulowe sprawdzą się do wielu zadań. Znajdują zastosowanie w wielu branżach, między innymi w branży transportowej, budowlanej czy magazynowej. Zawory kulowe to urządzenia, które posiadają prostą konstrukcję, niewielki rozmiar i w dodatku mało ważą. To sprawia, że ten rodzaj zaworów jest chętnie wybierany przez klientów. Istnieje wiele modeli zaworów kulkowych, różniących się od siebie poszczególnymi parametrami. Przy zamiarze kupna należy zadać sobie pytanie o przeznaczenie zaworu. Kurki, które służą do przepływu wody są koloru czerwonego i niebieskiego, natomiast  zawory posiadające rączkę w kolorze żółtym są przystosowane do przepływu gazu.

Zasuwy nożowe

Zawór nożowy stosowany jest jako armatura odcinająca jak i izolacyjna. Przeznaczony jest do przepływu substancji o dużej gęstości. Znajduje zastosowanie w takich miejscach jak oczyszczalnie ścieków, ponieważ rozwiązuje problem korozji. Zawory nożycowe wykorzystywane są do pracy w najcięższych warunkach. Są łatwe w obsłudze, mało ważą i są stosunkowo ekonomiczne. Bezpiecznie stosowane są tylko wtedy, gdy panują warunki całkowicie otwartej lub zamkniętej pozycji. Zasuwy nożowe są wykonane w taki sposób, aby Ich konstrukcja, pozwala im się otwierać i zamykać tylko bardzo powoli. Służy to zabezpieczeniu zaworu przed uderzeniami hydraulicznymi. Czasami zasuwy nożowe wyposaża się w ostry nóż, który ma służyć lepszemu cięciu lepkiej substancji.

Profesjonalne zawory kulowe przemysłowe

Zasuwy klinowe

 Zasuwy klinowe są świetnym rozwiązaniem w odcinaniu przepływu gazu i cieczy. To typ zasuwy, który wykorzystuje się zarówno w instalacjach naziemnych jak i podziemnych. Ważny jest wybór odpowiedniego zaworu, żeby uniknąć wysokich kosztów wymiany, szczególnie w przypadku montażu podziemnego. Jeśli sytuacja wymaga jak najmniejszej straty ciśnienia i najpełniejszego przepływu, ten rodzaj zaworów będzie dobrym wyborem. Charakterystyczną cechą zasuw klinowych jest o to, że pracują za pomocą gwintowanego trzpienia.

zasuwy klinowe w instalacji wody

Powolna praca trzpienia sprawia, że zasuwy klinowe unikają uderzeń hydraulicznych. Szczególnym typem zasuw klinowych są zasuwy klinowe kołnierzowe. Wykorzystuje się je najczęściej w instalacjach przemysłowych. Służą jako zamknięcie główne urządzeń upustowych. Zasuwy klinowe podobnie jak zasuwy nożowe powinny być stosowane tylko w pozycji pełnego otwarcia lub całkowitego zamknięcia