• NAPISZ DO NAS: REDAKCJA@METALSERW.PL

Obróbka skrawaniem. Wszystko, co należy o niej wiedzieć!

4 sierpnia 2022

Pod pojęciem obróbki skrawaniem kryje się specyficzny proces obrabiania metali poprzez ich toczenie, frezowanie, wiercenie lub gwintowanie. Do jego przeprowadzenia niezbędne są specjalistyczne narzędzia do obróbki skrawaniem, które posiadają ustaloną geometrię oraz liczbę ostrzy. Mogą to być zarówno narzędzia zwykłe, jak i nowoczesne rozwiązania CNC, które dominują we współczesnym przemyśle. Za ich pomocą można uzyskać pożądane, idealnie powtarzalne kształty obrabianego materiału i sfinalizować proces obróbki skrawaniem.

Czym jest i na czym polega obróbka skrawaniem?

Obróbka skrawaniem jest jednym z rodzajów obróbki ubytkowej. Polega na usuwaniu kolejnych warstw tzw. naddatku obróbkowego i przekształcaniu go w wióry. W związku z tym, proces obróbki skrawaniem jest dzielony na dwie kategorie – obróbkę wiórową i obróbkę ścierną. Tę pierwszą wykonuje się za pomocą narzędzi o ściśle ustalonej geometrii i liczbie ostrzy. Powstające w wyniku obróbki wiórowej wióry posiadają określony kształt. Obróbka ścierna jest natomiast realizowana przy użyciu drobnych ostrzy skrawających o bliżej nieokreślonej liczbie oraz nieustalonej geometrii. Jej celem jest uzyskanie drobin ściernych, nieposiadających konkretnej geometrii.

Obróbka skrawaniem może być przeprowadzona za pomocą różnych metod. Biorąc pod uwagę poziom jej zmechanizowania, dzielimy ją na obróbkę ręczną, zmechanizowaną, maszynową i najbardziej zaawansowaną spośród nich wszystkich pod względem technologicznym obróbkę na obrabiarkach sterowanych numerycznie CNC. Wszystkie te metody wykorzystują konkretne, dostosowane do każdej z nich narzędzia do obróbki skrawaniem. Tak naprawdę, największe możliwości daje obróbka skrawaniem CNC, która pozwala na uzyskanie materiałów o ściśle określonych kształtach, rozmiarach i idealnej powtarzalności cech.

Nowoczesne narzędzia do obróbki skrawaniem CNC

Obróbka skrawaniem realizowana za pomocą zaawansowanych technologicznie narzędzi sterowanych numerycznie ma wiele do zaoferowania współczesnym użytkownikom. Możliwości tych złożonych i skomplikowanych maszyn są właściwie nieograniczone, a raczej jedynym ich ograniczeniem jest ludzka wyobraźnia i zapotrzebowanie na rezultaty ich pracy. Korzystanie z obrabiarek CNC pozwala na obróbkę różnego rodzaju materiałów i uzyskanie najwyższych pod względem jakości i oczekiwań parametrów technologicznych. Sprzyja także poprawie wydajności samej obróbki, a także uzyskaniu komponentów o idealnej powtarzalności.

Najczęściej wykorzystywane narzędzia do obróbki skrawaniem w manualnych i numerycznych centrach obróbczych to obecnie m. in. frezy zwykłe i krawędziowe, wiertła specjalne wraz z akcesoriami, gwintowniki i pokrętła, głowice frezarskie i korpusy, a także noże tokarskie, narzynki, otwornice, płytki wieloostrzowe oraz specjalne wiertła przeznaczone do obróbki aluminium. Nowoczesny charakter tych akcesoriów gwarantuje wydajną pracę na różnych powierzchniach. Ich zastosowanie jest bardzo szerokie i zróżnicowane. Osiągniecie najlepszych efektów pracy zapewnią narzędzia do obróbki skrawaniem takich czołowych producentów, jak m. in. Dormer Pramet, Nota czy Fenes.