• NAPISZ DO NAS: REDAKCJA@METALSERW.PL

Zastosowanie automatów vending BHP w branży przemysłowej

Kategoria: Przemysł
9 sierpnia 2022

Zakłady przemysłowe w Polsce są coraz bardziej rozwijane i udoskonalane. Przedsiębiorcy dążą do tego, aby prace były nie tylko przeprowadzane efektywnie, ale także bezpiecznie. BHP w przemyśle to jedna z ważniejszych kwestii, o które należy zadbać. W tym aspekcie przydatne mogą być automaty BHP. Dlaczego?

Branża przemysłowa w Polsce

Przemysł można zdefiniować jako wydobywanie zasobów przyrody i dostosowanie ich do potrzeb ludzi za pomocą maszyn i urządzeń. Działania te przeprowadzane są na dużą skalę. W naszym kraju działają przedsiębiorstwa związane z wieloma różnymi gałęziami przemysłu, a należą do nich m.in.:

  • paliwowo-energetyczny,
  • metalurgiczny,
  • lotniczy,
  • motoryzacyjny
  • elektroniczny,
  • energetyczny,
  • lekki,
  • spożywczy.

We wszystkich tych przedsiębiorstwach pracownicy narażeni są na utratę zdrowia i życia, dlatego konieczne jest dostarczenie im artykułów BHP. Do dystrybuowania środków ochrony osobistej warto zastosować nowoczesne automaty BHP, vending BHP od MJM.

Jakie zagrożenia BHP niesie branża przemysłowa i jak im zapobiegać?

Osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo i higienę pracy w zakładach przemysłowych, jak i pozostali pracownicy powinni być świadomi zagrożeń, które niosą za sobą podejmowane działania. W firmach tego typu bardzo często konieczne jest noszenie maseczek ochronnych, dzięki którym przed pyłami i oparami zabezpieczone będą drogi oddechowe. W kwestii środków ochronnych przydatne bywają także ochronniki słuchu oraz oczu, ponieważ narządy te narażone są na wszelkiego rodzaju uszkodzenia — ogłuchnięcia, uszkodzenia gałki ocznej opiłkami etc. Podczas pracy z urządzeniami i maszynami uszkodzeniu mogą ulec dłonie operatów, dlatego ważne jest, aby posiadali oni rękawice ochronne. W czasie prowadzenia działań, jak i poruszania się po hali może dojść do obrażeń ciała wywołanych spadającymi elementami, a także częściami maszyn, które uległy awarii, dlatego konieczne może być noszenie kasków ochronnych oraz obuwia ochronnego. Dojść może również do potknięć oraz poślizgnięć, a także upadków z dużych wysokości, oparzeń, dlatego konieczne jest dokładne przedstawienie przepisów, instrukcji BHP.

Jak można zadbać o BHP w branży przemysłowej dzięki vending BHP?

W każdym zakładzie pracy konieczne jest zatrudnienie pracownika, który odpowiedzialny jest za kwestie BHP. Dba on o wiele kwestii związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy, takich jak audyty, wdrożenia nowych pracowników, jak i zapewnienie środków ochrony osobistej. Warto jednak zaznaczyć, że w tej ostatniej kwestii można go odciążyć. W tym celu należy zamontować specjalistyczne automaty BHP. Vending BHP to urządzenie, które pozwala na szybką i łatwą dystrybucję środków ochrony osobistej, takich jak: rękawice, kaski, maseczki ochronne czy gogle. Produkty umieszczane są w urządzeniu, a następnie pobierane przez potrzebujących ich pracowników. Autoryzacji dokonać można kodem PIN, kartą lub odciskiem palca. Maszyna pozwala na kontrolę poboru środków, jak i informuje, gdy poziom środków BHP jest na wyczerpaniu. Dzięki automatyzacji wydawania środków ochrony osobistej możliwe jest zoptymalizowanie kosztów związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy.