• NAPISZ DO NAS: REDAKCJA@METALSERW.PL

Rodzaje i zastosowanie stali

Kategoria: Metalurgia
13 lutego 2022

Stal konstrukcyjna – służąca do budowy konstrukcji stalowych. Dzieli się ona na stal ogólnego przeznaczenia i wyższej jakości do której dodawany jest krzem i fosfor.

– stal sprężynowa, której powstają sprężyny, resory i drążki skrętne posiada dodatek krzemu, manganu, chromu i wanadu.

-stal automatowa, do produkcji śrub, podkładek, nakrętek wzbogacona siarką do 0, 35% i fosforem do 0, 15%

– stal transformatorowa z której powstają blachy do wytwarzania transformatorów posiada podwyższoną zawartość krzemu.

– stale szybkotnące do produkcji narzędzi pracujących i tnących przy dużych prędkościach powstają przez połączenie stali z chromem 3, 5 %- 5%, wolframem 6-19%, wanadem 1, 0 4, 8%, molibdenem 3, 0% -10% a czasem kobaltem.

-stale nierdzewne, ze zwiększoną od 12- 25% zawartość chromu, z której produkuje się artykuły gospodarstwa domowego i nierdzewne elementy wyposażenia.

– stal kwasoodporna, powstaje dzięki dużej zawartości chromu do 20%, niklu do 14% oraz manganu, tytanu, molibdenu i miedzi. Z takiej stali produkuje się zbiorniki kwasoodporne, instalacje przemysłowe, w farbiarstwie i przy nawozach sztucznych.

-stal żaroodporna, z dużą zawartością chromu niklu. Z niej powstają kotły grzewcze, wentylatory, turbiny gazowe, zawory tłokowe i wszelkie komory spalania

– stal odporna na zużycie, zawiera do 14% manganu. Gotowe elementy są z niej odlewane, ponieważ jest tak twarda, że nie daje się obrabiać.