Ogrodzenie posesji ma za zadanie zarówno ochronić jej obszar przed niepożądanymi wtargnięciami ludzi i zwierząt, jak i zwieńczyć całą architekturę z nią powiązaną. Ogrodzenie funkcjonuje więc jako ochrona i dekoracja, a przy tym może być wykonane z bardzo wielu różnorodnych materiałów.
Spotykamy ogrodzenia kamienne, metalowe, drewniane, a także betonowe, ale każde będzie narażone na działanie czynników atmosferycznych. Jak zabrać się za odnowienie metalowego ogrodzenia, ale nie tylko takiego, na którym pojawiły się ślady psujące jego efektywność wizualną?
O czym trzeba wiedzieć przy renowacji ogrodzenia?
Renowacja starego ogrodzenia to przede wszystkim dostępność czasu i odpowiednie przygotowanie. Potrzebne są narzędzia i materiały, ale także wybór swobodnego czasu bez innych zajęć w tle oraz najlepszego czasu pod względem warunków atmosferycznych. Od wielkości ogrodzenia zależy, jak dużo tego czasu będzie potrzeba do wykonania wszystkich prac.
Bardzo ważne jest to, aby wykonywanie prac renowacyjnych ogrodzenia przebiegało w komfortowej i spokojnej atmosferze. Niewskazana jest jakakolwiek nerwowość i pośpiech. Równie istotne są warunki atmosferyczne, czyli optymalny dzień bez wiatru i upałów, ale słoneczny, aby nakładana na ogrodzenie farba lub farby mogły szybko wyschnąć.
Pogoda – co robić w niesprzyjających warunkach?
Prognoza pogody jednakże może nie okazać się trafiona i jeżeli dojdzie podczas malowania do pogorszenia pogody, renowację należy przerwać. Nie oznacza to przy tym, że wykonane prace mają iść na marne. Wystarczy postarać się o zasłonięcie przed deszczem wykonywanej powłoki. To samo dotyczy sytuacji, kiedy temperatura wzrośnie.
Jest to istotne nie tylko przy metalu, który nagrzany niezbyt dobrze przyjmie powłokę ochronną, ale dotyczy również drewna i betonu. Praca na rozgrzanej powierzchni będzie skutkować obniżeniem okresu trwałości powłoki ochronnej.
W jaki sposób zabrać się za odnowienie ogrodzenia metalowego?
Kute ogrodzenie metalowe może dodać posesji niesamowitego wręcz przepychu i podkreślić jej bogactwo i dobry smak. Potrzeba jednak do tego spełnienia podstawowego warunku – ogrodzenie nie może być zaniedbane. Każde ogrodzenie metalowe musi być solidnie zabezpieczone przed wpływem warunków środowiskowych. Na ogrodzenia nakładane są specjalne farby, które dość dobrze chronią metal przed korodowaniem, ale cechuje je to, że taka powłoka nie jest wieczna.
Po kilku latach nawet najdroższa i najlepiej nałożona powłoka ulega zgubnemu wpływowi wilgoci znajdującej się w powietrzu, opadów atmosferycznych, a także promieniowania słonecznego i dużej amplitudzie temperatur naszego klimatu. Co jakiś czas trzeba więc metalowe elementy ogrodzenia, ale nie można przystąpić do tego bez przygotowania, nakładając po prostu kolejną warstwę farby. Jeszcze trudniej będzie wyglądała sytuacja, gdy dochodzi do zakupu posesji z pięknym ogrodzeniem, ale które jest całkowicie pozbawione powłoki, gdyż jedyną istniejącą jest rdza.
Renowacja – od czego zacząć?
Pierwszym krokiem w przypadku renowacji ogrodzeń będzie w każdej sytuacji dokładne oczyszczenie powierzchni metalu. Trzeba usunąć uszkodzone części powłoki wszystkie odpryski i zaparzenia oraz oczywiście rdzę. Dosyć skuteczną w takiej sytuacji będzie szczotka druciana albo szlifierka kątowa.
Można również używać wiertarki z końcówką drucianą podobną do szczotki i dedykowaną do czyszczenia metalowych powierzchni. Następnie całość trzeba dokładnie oczyścić z kurzu i pyłu oraz odtłuścić, a najlepsze w tym wypadku będzie użycie zwykłego rozpuszczalnika, ale takiego samego, jaki będzie używany przy ewentualnym rozcieńczaniu gęstniejącej farby.
Nieco więcej zachodu potrzeba przy ogrodzeniu starym, pokrytym w dużej mierze rdzą i resztkami starej farby. Tutaj musi wszystko zostać dokładnie usunięte i niestety, ale często jedyną skuteczną metodą dla tego zadania będzie piaskowanie.
Jaką farbę wybrać?
W handlu dostępne są farby do metalu reklamowane jako farby bezpośrednio na rdzę. Jest to możliwe, ale takie farby niestety nie wytrzymują długo i trzeba co dwa trzy lata nakładać nową powłokę, a ponadto widać na takim ogrodzeniu wszelkie nierówności. Najlepszym rozwiązaniem jest użycie powłoki dwu albo trzystopniowej stopniowej, a więc farby gruntującej, podkładowej, a dopiero po tym powłoki dekoracyjno-ochronnej.
Dobra farba na metal ma bardzo wysoką odporność na promieniowanie UV, a także na zanieczyszczenie powietrza. Nałożona powłoka może spokojnie wytrzymać wiele sezonów, ale trzeba pamiętać, że dobór farby na metal dotyczy również rodzaju tego metalu. Inne farby sprawdzają się na żelazie lub żeliwie, a inne na aluminium, cynku, czy elementach z mosiądzu lub brązu.