• NAPISZ DO NAS: REDAKCJA@METALSERW.PL

Stal – czy da się ją zastąpić za jakiś czas?

Kategoria: Metalurgia, Przemysł
13 lutego 2022

W czasach obecnych stal jest najrozsądniejszą opcją, jeśli chodzi o konstrukcję dachu sporej hali produkcyjnej. Materiał ten to bardzo rewelacyjna proporcja wytrzymałości do masy. Rzecz jasna od kilku dekad istnieją już tworzywa sztuczne, które są opcją wytrzymalszą i znacznie lżejszą od ażurowych konstrukcji stalowych, bo jeśli tworzą takową ażurową konstrukcję to te nowoczesne sztuczne materiały ważą znacznie mniej i co najważniejsze są one nawet wytrzymalsze. 

Problem jednak polega na tym, że te tworzywa produkuje się w dość zawiły sposób, a ze stalą jest łatwiej, bo koszt stworzenia tego typu konstrukcji jest dość niski i co najważniejsze metoda wytworzenia danego prefabrykatu z belek stalowych jest też opcją ekspresową. Dlatego jeśli chodzi o konstrukcje dachów hal produkcyjnych lub magazynowych to stal jest nadal w użyciu, bo inne osiągalne opcje nie są aż tak atrakcyjne cenowo. 

Co zamiast stali? 

Kluczowe znaczenie ma też rozpowszechnienie produkcji prefabrykatów ze stalowych belek. Obecnie znacznie łatwiej o prefabrykaty tego typu niż o te wykonane z wytrzymałych tworzyw sztucznych. Ten stan rzeczy może ulec zmianie za jakieś kilka dekad, ale na chwilę obecną nie ma pewności co do tego, że jakiś rodzaj tworzywa sztucznego zastąpi stal. Ta niepewność wynika głównie z tego, że wielu naukowców pracuje nad tańszymi opcjami wytwarzania tworzyw sztucznych i z tej przyczyny nie wiadomo jaka metoda i kiedy zyska wysoką popularność, jeśli chodzi o przemysł. 

Nie wiadomo też kiedy jakieś tworzywo sztuczne będzie tańszą opcją od stali, wytrzymalszą i równie powszechną w produkcji. Jednym słowem na moment zmiany trzeba będzie jeszcze dość długo poczekać, bo nie wiadomo kiedy świat inżynierów przekona się do jakiegoś rodzaju tworzywa sztucznego. 

Istnieje też stal żaroodporna i chemoutwardzalna. Te rodzaje stali są też dość tanie w produkcji. Zastąpienie ich jakimś równie odpornym i wytrzymałym tworzywem sztucznym to wyzwanie, bo tworzywo musi mieć właściwości tych rodzajów stali i musi być też opcją równie łatwą jeśli chodzi o wyprodukowanie. Istotnym jest też i to, że taki rodzaj tworzywa musi też zyskać zaufanie świata inżynierów i konstruktorów, czyli w tym przypadku zamienienie stali na opcję równie atrakcyjną i łatwą w wyprodukowaniu to dość zawiły problem.