Coraz większą popularność w budownictwie, w tym także w budownictwie mieszkaniowym zyskują technologie suchej zabudowy. Wynika to z łatwości i szybkości montażu takiej zabudowy, atrakcyjnej ceny, a także komfortu użytkowania pomieszczeń z suchą zabudową.
Sucha zabudowa – czym to jest?
Aby jakieś wykończenie wnętrza mogło zostać uznane za suchą zabudowę, metoda nie może wymagać użycia wody zarodowej. A bardziej czytelnie, do suchej zabudowy nie są używane substancje, które trzeba rozrabiać z wodą, czyli gips albo cement. Do łączenia materiałów, które zasłonią nieestetyczne dla wnętrz elementy konstrukcyjne technologie suchej zabudowy wykorzystują inne sposoby łączenia. Są to głównie mocowania mechaniczne oraz gotowe kleje.
Sucha zabudowa – materiały
Sucha zabudowa nie jest znana od wczoraj, ale wykorzystuje się ją od dawna. Przykładem jest boazeria, czyli użycie na zabudowę drewna. Oprócz tego do pierwotnych zastosowań używano płyt drewnopodobnych, przede wszystkim pilśniowych, sklejki, a następnie wiórowych, dosyć popularnych i dziś. Obecnie najczęściej wykorzystywane są płyty gipsowo-kartonowe oraz panele z tworzyw sztucznych. W wypadku użycia na zewnątrz albo na poddaszach do tego rodzaju systemów stosuje się pod spód docieplenia w postaci styropianu lub wełny mineralnej.
Sucha zabudowa – zakres zastosowania
Gdzie mogą być wykorzystywane systemy suchej zabudowy? Praktycznie w każdym wnętrzu, ale najczęściej systemy suchej zabudowy wykorzystywane są jako:
• zabudowa poddaszy, a szczególnie skośnych sufitów;
• sufity podwieszane;
• okładziny sufitowe;
• panele podłogowe;
• ścianki działowe.
To ostatnie wykorzystanie lekkich konstrukcji stelażowych obudowanych płytami gipsowo kartonowymi jest szczególnie korzystne w sytuacjach niewielkich nośności budynków, a konieczności stworzenia dodatkowego pomieszczenia.
Sucha zabudowa – korzyści
Wykończenie wnętrza przy zastosowaniu systemów suchej zabudowy to szybkość wykonania, przystępne ceny oraz czystość całego procesu. Ponadto takie systemy są w odniesieniu do ich montowania wystarczająco elastyczne, aby móc dzięki nim otrzymać duże pole do aranżacji, a także ewentualnego wprowadzenia zmian. Montaż systemów suchej zabudowy często może być przeprowadzany samodzielnie.