• NAPISZ DO NAS: REDAKCJA@METALSERW.PL

Czym są nitonakrętki i do czego się przydają?

Kategoria: Przemysł
26 października 2022

Nitonakrętki to elementy złączne powszechnie używane w budownictwie, a także branży motoryzacyjnej czy przemyśle. Umożliwiają wykonanie połączeń nitowych, dlatego najczęściej stosuje się je przy blachach. Jakie są rodzaje nitonakrętek i na co zwrócić uwagę przy ich wybieraniu?

Do czego służą nitonakrętki?

Nitonakrętki uważane są za wariant nitu rurkowego. Służą przede wszystkim do nitowania, czyli łączenia blaszanych elementów konstrukcji lub tych wykonanych z cienkościennej płyty. Nitonakrętki Norsteel charakteryzują się solidnym wykonaniem, a także łatwym i sprawnym montażem.

Składają się z kołnierza oraz dwóch części: gwintowanej i niegwintowanej. W przypadku kołnierza istotnym elementem są specjalne wypustki, dzięki którym niweluje się możliwość obracania nitonakrętek w gnieździe. Zapewnia to dodatkową stabilność łączenia. Dzięki temu przydają się przede wszystkim przy łączeniu przedmiotów, które nie mają gwintów.

Sam proces łączenia można zautomatyzować. Jednak w dalszym ciągu niezbędne będzie użycie zaciskarki. Wiąże się to ze sposobem montażu, w którym konieczne jest dociśnięcie nitonakrętki przez kołnierz do złączanego elementu.

Jakie są rodzaje nitonakrętek?

Obecnie na rynku dostępne są różne rodzaje nitonakrętek. Dzieli się je ze względu na rodzaj materiału, typ zakończenia, rozmiar czy kształt. Przy zakupie warto również zwrócić uwagę na wersję nieprzelotową. Ten rodzaj nitonakrętek został wyposażony w uszczelkę pod kołnierzem. Zapewnia to dodatkową wytrzymałość.

Najczęściej wybieranym materiałem do nitonakrętek jest stal nierdzewna. Jej zaletą jest odporność na korozje elektromechaniczne, które mogą powodować luzowanie złączeń, a w końcowym efekcie nawet ich zerwanie. Popularne są również nitonakrętki z materiałów kwasoodpornych, a także te wykonane z aluminium, ponieważ charakteryzują się większą elastycznością i jeszcze łatwiejszym montażem.

Nitonakrętki różnią się od siebie także pod względem sposobu zakończenia. W tym przypadku wyróżniamy nitonakrętki zamknięte i otwarte. Te pierwsze mogą być zamykane kołnierzem cylindrycznym, stożkiem lub mini stożkiem. Sprawdzają się w konstrukcjach, w których priorytetem jest trwałość połączenia i nieprzepuszczanie płynów. Z kolei otwarte odpowiadają za walory estetyczne. Używa się ich w sytuacjach, w których konieczne jest uzyskanie jednolitej i gładkiej powierzchni podczas łączenia blach.

Nitonakrętki sprawdzają się w przemyśle samochodowym, mechanicznym i budowniczym. Można zdecydować się na różne rodzaje i dostosować je do konkretnych potrzeb.