• NAPISZ DO NAS: REDAKCJA@METALSERW.PL

Liny elastyczne – właściwości i zastosowanie

Kategoria: Przemysł
25 listopada 2022

Lina elastyczna jest bardzo popularna i często wykorzystywana. Ma ona mniejszą nośność, jednak bardzo dużą rozciągliwość. To właśnie tego typu liny stosuje się, chociażby do holowania samochodów, by ograniczyć ryzyko nagłego pociągnięcia i urwania elementu nadwozia. Dzisiaj przedstawimy Państwo najważniejsze właściwości i zastosowanie lin elastycznych.

Liny elastyczne – właściwości

Liny elastyczne są wykonane z polipropylenu i gumy elastycznej. Około 20% stanowi oplot jedwabiu propylenowego, a około 80% to wewnętrzny rdzeń z gumy elastycznej ułożonej w sposób równoległy. Takie wykonanie daje naprawdę sporą rozciągliwość, dzięki czemu lina może rozciągać się kilkukrotnie. Jeśli chodzi o wytrzymałość – zależne jest to od rodzaju liny. Te nieco słabsze mają wytrzymałość około 50-200 kg, natomiast te wykorzystywane do holowania samochodów bez problemu dadzą radą holować auto o wadze do 3,5 tony.

Jeśli chodzi o żywotność lin, to jest ona naprawdę długa. Liny elastyczne są bardzo odporne na ścieranie, promieniowanie UV, zerwanie czy na działanie wody. Dlatego też ich zastosowanie jest bardzo szerokie, o czym będzie poniżej. ,Zaletą lin elastycznych, oprócz rozciągliwości i wytrzymałości na zerwanie, jest również łatwość przechowywania. Lina elastyczna, która służy do holowania i rozciąga się nawet do 4-5 metrów, nieużywana może być długa na około metr lub dwa, dzięki czemu po zwinięciu bez najmniejszego problemu zmieści się do nieco większego schowka w bagażniku.

Liny elastyczne dostępne są w wielu wersjach kolorystycznych i długościach. Bardzo częstą i lubianą przez konsumentów praktyką jest sprzedaż na metry. Dzięki takiemu rozwiązaniu produkcja jest tańsza, a co za tym idzie, produkt końcowy dla klientów kosztuje mniej i dodatkowo łatwiej jest go dopasować do swoich potrzeb. Liny elastyczne mogą mieć dodatkowo zakończenia – haki lub uchwyty, dzięki czemu będą od razu gotowe do holowania czy użycia z karabińczykami.

Zastosowanie lin elastycznych

Najpopularniejsze zastosowanie lin elastycznych to oczywiście holowanie pojazdów. Gdybyśmy wybrali liny twarde, moglibyśmy uszkodzić pojazd poprzez nagłe wyrwanie elementu z nadwozia. Dzięki zastosowaniu liny elastycznej siła działająca na holowany pojazd działa stopniowo wprawiając go w ruch, a nie wyrywając dany element.

Oprócz holowania liny elastyczne stosuje się przy sportach wodnych oraz wspinaczce górskiej, czyli wszędzie tam, gdzie nagła siła działająca na człowieka mogłaby spowodować puszczenie liny lub uszkodzenie ciała, a lina elastyczna, uwalniając swoją siłę powoli, znacznie ułatwia jej utrzymanie. Są to oczywiście nieco mniej elastyczne liny niż te używane do holowania i mają mniejszą nośność, która jest dostosowana do dyscypliny sportowej i sposobu zabezpieczania.

Kolejnym zastosowaniem lin elastycznych jest szeroko pojęty marketing. To właśnie lin elastycznych z polipropylenu używa się do naciągania banerów reklamowych, montażu plakatów i innych elementów, które należy odpowiednio zaprezentować i zabezpieczyć przed wiatrem.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *