• NAPISZ DO NAS: REDAKCJA@METALSERW.PL

Rodzaje pomp ciepła

Kategoria: Biznes, Produkcja
13 lutego 2022

Obecnie na rynku można znaleźć wiele modeli tego typu urządzeń. Należy wiedzieć, że w domach jednorodzinnych najbardziej popularne są pompy monoblokowe przeznaczone do montażu wewnątrz lub na zewnątrz oraz typu split. Więc możemy rozróżnić obecnie takie oto rodzaje pomp ciepła:

Typu split  

Należy wiedzieć, że ta pompa składa się z dwóch części, które nazywa się jednostkami, które połączone są rurami o niewielkiej średnicy. Jednostka zewnętrzna czerpie ciepło z otoczenia, natomiast wewnętrzna, która jest montowana w domu, przekazuje ciepło do instalacji grzewczej.

Monoblokowa wewnętrzna 

Należy wiedzieć, że w tym wariancie pompę i zasobnik c. w.u. ustawia się w domu, na przykład w pomieszczeniu technicznym lub wielofunkcyjnym, zwykle przy ścianie zewnętrznej. Do tego urządzenia podłącza się dwa kanały wentylacyjne. Jednym kanałem czerpane jest powietrze z zewnątrz, natomiast drugim usuwane, po odebraniu z niego ciepła.

Monoblokowa zewnętrzna 

Tego typu pompę, poza zasobnikiem na ciepłą wodę, ustawia się w ogrodzie lub przy ścianie domu. Należy wiedzieć, że pod jej obudową znajdują się najistotniejsze elementy systemu, czyli wentylator, skraplacz i parownik, sprężarka i zawór rozprężny. Do budynku prowadzi się dwie rury – łączą one pompę z instalacją grzewczą.

Należy także powiedzieć o tym, że znaczna część urządzeń tego typu wymaga zgłoszenia do Centralnego Rejestru Operatorów i wykonywania corocznej kontroli. Natomiast takiego zgłoszenia zazwyczaj nie wymagają pompy typu split z obiegiem glikolowym.